Slovinci uchmatli Kanade bod, favorit vyhral 4:3 pp

14.05.2013 Celý región

Štokholm 13. mája (TASR) - Slovinskí hokejisti vo svojom záverečnom vystúpení na MS senzačne uchmatli favorizovanej Kanade bod, keď v pondelok podľahli zámorskému tímu až po predĺžení 3:4.

Autorom víťazného zásahu bol v 64. minúte kanonier Tampy Bay Steven Stamkos.

Kanaďania sa tak vyhupli na čelo štokholmskej vetvy o bod pred Švajčiarsko, to však má zápas k dobru. K prvému miestu v skupine mu stačí v utorkovom záverečnom stretnutí s Bieloruskom získať bod.

Ani zisk bodu neodvrátil zostup Slovincov, tí už pred stretnutím vedeli, že na budúci rok budú hrať v I. divízii. V A-skupine skončili s dvomi bodmi na poslednom ôsmom mieste.

Kanaďania začali vlažne a outsider ich laxnosť v úvodnej tretine potrestal dvomi gólmi Urbasa. Sympaticki hrajúci Slovinci sa nesnažili iba kaziť hru, v ofenzíve predviedli niekoľko pekných kombinačných akcií a v závere tretiny mali aj šancu na zveľadenie náskoku.

V druhej časti vybehla na ľad iná Kanada, živšia a dynamickejšia. Favoritovi stačilo 50 sekúnd na to, aby vyrovnal skóre, strelecky sa presadili Duchene a Stamkos. Slovincov, ktorí už pred zápasom mali istotu zostupu do I. divízie, však nezlomili a v 28. min im vrátil vedenie Razingar.

Zámorský tím mal potom možnosť hrať tri presilovky v rade, ale ani jednú z nich nedokázal využiť. Presadil sa až v 48. minúte, keď Gračnara príklepom prestrelil obranca Dillon. Hoci si oba tímy vypracovali ešte niekoľko šancí, skóre sa už v tretej tretine nezmenilo a tak prišlo na rad predĺženie. V ňom rozhodol o triumfe Kanady kanonier Stamkos.

A-skupina:

Kanada - Slovinsko 4:3 pp (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 23. Duchene (Harrison, J. Staal), 23. Stamkos (Giroux), 48. Dillon (Hall, Skinner), 64. Stamkos (Hamhuis, Campbell) – 6. Urbas (D. Rodman), 9. Urbas (D. Rodman), 28. Razingar (Tošič, Pajič).
Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) - Dehaen (Fr.), Schrader (Nem.),
vylúčení: 2:5 na 2 min,
presilovky a oslabenia: 0:0,
2184 divákov.

Kanada: Dubnyk – Robidas, Dillon, Hamhuis, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie – Stamkos, Giroux, Ladd – Simmonds, E. Staal, Read – Eberle, Duchene, Hall – O'Reilly, J. Staal, Skinner

Slovinsko: Gračnar – Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tavželj, Tošič – Sabolič, Tičar, Jeglič – Urbas, M. Rodman, D. Rodman – Razingar, Pajič, Koren – Pance, Goličič, Bašič